راهنمای نویسندگان

Warning! Login or Register to make a submission.

راهنمای نویسندگان

مقالاتی در روند این فصلنامه قرار می‌گیرند که پیش از این منتشر نشده‌اند البته مقاله‌های ارایه شده در کنفرانس‌ها و مجامع علمی که به صورت رسمی منتشر نشده اند، مانند دیگر مقاله‌ها مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت، مقالات با ویژگی‎های زیر پذیرفته می‌شوند:

 1. مقاله پژوهشی (Original Research)
  در بردارنده نتایج و دستاوردهای اصیل و بدیع در یکی از محورهای پژوهشی این فصلنامه است که وابسته به مدیریت است. این گونه مقاله‌ها اغلب براساس روش‌های تجربی، محاسباتی (کامپیوتری) یا تحلیلی تالیف شده‌اند و نتایج آن‌ها به کاربردها، روش‌ها، مفاهیم و مشاهدات جدید در زمینه مدیریت با هدف پیشبرد مرزهای علم و فناوری می‌پردازد. مقاله‌های کامل نباید از 6000 واژه (تقریبا 16 صفحه نشریه به انضمام شکل‌ها و جدول‌ها) فراتر روند.
  مقالات پژوهشی یکی از معمول­‌ترین نوع مقاله­ هستند که در مجلات چاپ می­ شوند. این مقالات برگرفته از پژوهش و تحقیقی است که خود مولف انجام داده است. در این نوع مقالات محقق یافته­‎های تجربی خود در خصوص یک موضوع جدید را بیان می­ کند.
  مقاله پژوهشی در حقیقت حاصل پژوهش­‎های جدیدی است که قبلا مانند آن انجام نشده است. این نوع مقالات در میان محققین و پژوهشگران بسیار متداول است و به دلیل نو بودن محتوای آن­‎ها، فرصت بیشتری برای چاپ شدن دارند. فرمت مقاله پژوهشی شامل معرفی، روش ­ها، نتایج، و بخش بحث و گفتگو می‌­شود.
  در نوشتن مقالات پژوهشی باید برخی قواعد اخلاقی رعایت شود، چه مقاله را با طرح مساله ­ای نو می­ نویسید یا نگاهی متفاوت به مساله­‎های پیشین دارید نباید آن را با کوچک­ نمایی دیگران و بزرگ­ نمایی خودتان مطرح کنید. به این نکته تاکید داشته باشید که هیچ حرکت علمی بدون تکیه بر تلاش ­های پیشینیان روی نمی­ دهد، خواه این تلاش نتیجه داده باشد خواه نیمه­ کاره رها شده باشد.
 2. مقاله مروری (Review Article)
  مقالات مروری شامل خلاصه ­ای از تحقیقات و پژوهش­های انجام شده پیرامون یک موضوع خاص می­ شوند و جایگاه فعلی موضوع و آینده آن را به تصویر می‌­کشند. در این نوع مقالات به تجزیه و تحلیل موضوع، تفاوت ­ها و اغلب مشکلاتی که سد راه موضوع قرار گرفته­‎اند اشاره می­ شود.
  مقالات مروری بیشتر توسط محققانی که به دنبال معرفی کامل یک موضوع می‌­گردند خوانده می­ شود و در مقالات دیگر بسیار به این نوع مقالات استناد می‌­شود. برای نوشتن یک مقاله مروری باید از سوی مجله مورد نظر دعوت نامه ­ای دریافت کنید. اگر می­ خواهید یک مقاله مروری بنویسید پیش از شروع کار به ادیتور مجله مورد نظرتان ایمیل بزنید و پیش نویسی از موضوع برای او ارسال کنید.
  تعداد کلمات مقاله مروری وابسته به موضوع و مجله ­ای که قرار است در آن چاپ شود متفاوت است و برای مقالات مختلف می‌­تواند بین ۸۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ کلمه باشد. بنابراین بسیار مهم است که درباره این موضوع نیز از مجله مورد نظرتان اطلاعات کامل بگیرید.
  توسط اساتید و پژوهشگرانی نوشته می‌شود که در زمینه‌ای خاص پژوهش‌ها و مطالعات بسیاری انجام داده‌اند و صاحب تالیفات متعدد در آن زمینه هستند. در این گونه مقاله‌ها هدف ارایه نتایج جدید نبوده، بلکه آشنا ساختن جامعه علمی با سوابق و پیشرفت‌های انجام شده در آن موضوع خاص است. مقاله‌های مروری دانش فعلی پژوهشگران را در زمینه مورد نظر روشن می‌سازد و راه را برای پژوهش‌های آینده هموار می‌کند. این گونه مقاله‌ها به انضمام شکل‌ها و جدول‌ها نباید از 1000 واژه (تقریبا 24 صفحه نشریه) فراتر روند. مقاله مروری معمولا در پاسخ به دعوت سردبیر از یک محقق برجسته و صاحبنظر تالیف می‌شود. با این حال پژوهشگران واجد شرایط می‌توانند مقاله‌های مروری پیشنهادی خود را همراه با فهرست تالیفات خود برای بررسی به دفتر نشریه ارسال کنند.
 3. گزارش­‎ها یا نامه ­های کوتاه (Short reports or Letters)
  این نوع مقالات شامل گزارش خلاصه شده­‎ای از مقاله پژوهشی می‌­شود که به عقیده ادیتورها برای بسیاری از محققان مفید و جذاب خواهد بود و می­ تواند در تحقیقات آینده این فیلد و موضوع به کار آید.
  این نوع مقالات از لحاظ تعداد کلمات بسیار محدودیت دارند بنابراین برخی مواقع پیش از اینکه مولف پژوهش اصلی خودش را کامل ننویسد و منتشر نکند این مقاله کوتاه گزارشی نیز منتشر نخواهد شد.
 4. مطالعات موردی (Case Studies)
  در مقالات مطالعات موردی، به موارد خاصی از یک پدیده­‎ی جالب و جدید اشاره می­ شود. هدف اصلی این مطالعات آگاه سازی سایر محققین درباره احتمالاتی که یک پدیده خاص می­ تواند بوجود بیاورد است.
  این نوع مقالات اغلب در زمینه پزشکی کاربرد دارند. در مطالعات موردی پزشکی به شرایط خاص یک بیمار، تشخیص بیماری او، علائم و راهکارهای پزشکی که برای درمان آن بیماری انجام گرفته است اشاره می­ شود. این گزارش­‎ها باید درباره مطالعه موردی باشد که قبلا ناشناخته بوده است. به همین دلیل این نوع مقالات بیشتر توسط محققان باتجربه تهیه می‌­شود.
 5. مقاله نظری (Opinion Article)
  مقالات نظری به مقالاتی گفته می‌­شود که مولف آن به بررسی و تحلیل یک تحقیق خاص می­ پردازد. او در این مقاله می­ تواند به نقاط قوت و ضعف تئوری ارائه شده اشاره کند و یا حتی آن موضوع خاص را نقد کند.
  مقالات نظری بسیار کوتاه هستند و معمولا تا ۲۰۰۰ کلمه محدودیت دارند. بنابراین در همین مقاله کوتاه نویسنده باید بتواند با دلیل و مدرک چیزی را رد کرده یا از آن حمایت کند و نظریه تازه ­ای مطرح کند.
 6. نقد کتاب (Book Review)
  نقد کتاب از جمله مقالاتی است که در اغلب مجلات علمی چاپ می­ شود. هدف از نقد کتاب ارائه بینش و نظریه درباره آخرین کتاب­‎های علمی منتشر شده است. نقد کتاب­‎ها نیز مقالات بسیار کوتاهی هستند و نوشتن آن­‎ها اغلب زمان زیادی نمی­ برد.

تعدادی از ابزارهای مورد نیاز محققین

شرایط و نکات اولیه اخلاقی

 1. نویسنده مسئول (نویسنده رابط،) عهده دار مسئولیت جمع آوری مقاله و ارائه آن است، تمام نویسندگان در جریان متن نهایی این مقاله بوده اند. همچنین نویسندگان با ارسال مقاله به مجله اعلام می‌کنند که مقاله به هیچ زبان دیگری منتشر نشده است. در غیر این صورت بدیهی است که طبق قانون مصوب نشریات با آن مقاله و نویسندگان برخورد خواهد شد.
 2. اصول نگارش رعایت گردد. به طور مثال نقطه و کاما به کلمه قبل از خود چسبیده و از کلمه بعد از خود یک فاصله دارند. نیم‌فاصله‌ها رعایت شود.
 3. در قسمت سپاسگزاری باید مشخص شود که مقاله ارسالی حاصل طرح تحقیقاتی یا پایان نامه بوده و شماره ثبت، تاریخ ثبت، محل ثبت و تأمین کننده منابع مالی ذکر گردد.
 4. هیئت تحریریه در رد یا پذیرش مقالات آزاد است و از پس دادن مقاله و ملحقات آن معذور است.
 5. اصول اخلاق در انجام پژوهش رعایت شده است.
 6. شیوه نامه استناددهی(ارجاع دهی) به روش APA در مقالات استفاده گردد.
 7. مقالات ارسالی در ابتدا توسط هیئت تحریریه به صورت کلی بررسی میگردد و بعد برای داوری فرستاده می‌گردد و سپس نظرات و اصلاحات ایشان پس از بررسی هیئت تحریریه به نویسنده مسئول ارائه خواهد شد.
 8. نویسنده به مدت حداکثر ۲ هفته وقت خواهد داشت نسخه اصلاح شده را ارسال نماید که مجدداً جهت داوری فرستاده شود
 9. این مجله مقالات پژوهشی اصیل (Original)، مروری (Review) سیستماتیک (Systematic) و متاآنالیز (Meta-analysis)، نامه به سردبیر (Letter to editor)، گزارش مورد (Case Report) و گزارش کوتاه (short communication) که مرتبط با اهداف مجله را در قالب رسمی است منتشر می‌کند.
 10. با توجه به یکپارچگی نشریه چکیده مقاله به زبان انگلیسی و روسی در ابتدا فایل ارسالی درج گردد در غیر این صورت فصلنامه خود اقدام به ترجمه خواهد نمود و نویسندگان از آن رضایت خواهند داشت.
 11. مقالات توسط سامانه‎های مربوط به اصالت اثر علمی مورد بررسی قرار می‌گیرد بنابراین حداکثر تشابه مجاز ۴۰ درصد است
 12. استفاده از مندرجات مجله با ذکر کامل مأخذ آزاد است