Plagiarism

سیاست‌ها و اقدامات مرتبط با سرقت ادبی (پلاژیاریسم یا Plagiarism)

سیاست فصلنامه درباره اجرای قوانین اخلاق در نشر و پیگیری سرقت ادبی (پلاژیاریسم یا Plagiarism) شفاف است. فصلنامه به مالکیت معنوی افراد حقیقی و حقوقی احترام گذاشته و  میزان مشابهت مجاز مقالات را حداکثر تا ۳۵% می شمارد. بنابراین از تمامی نویسندگان انتظار می‌رود که موارد اخلاق در نشر را رعایت کرده و از هرگونه سرقت ادبی دوری کنند. فصلنامه سرقت ادبی را توسط نیروی انسانی و نرم‌افزارهای تخصصی مربوطه بررسی کرده و در صورت احراز سرقت ادبی و عدم پاسخ گویی نویسنده/نویسندگان در مدت زمان تعیین شده، اقدام ذیل اعمال می گردد:

 1. مقاله مورد نظر از وبگاه و از فایل آن شماره‌ ای که مقاله منتشر شده حذف می‌گردد.
 2. مراتب به مقامات مسئول دانشگاه مندرج در آدرس دانشگاهی فرد/ افراد خطا کننده، اطلاع داده می‌شود.
 3. افراد/فرد خاطی موظف است، خسارت مادی و معنوی وارده به نشریه را جبران نماید.

فصلنامه با به بهره‌گیری از کارگزاران مربوطه همچون سمیم نور و ithenticate برای تشخیص سرقت ادبی-علمی اقدام می نماید. این دو کارگزار از بهترین ها در رابطه با کشف سرقت ادبی هستند که میزان مشابهت‌ها را برررسی می‌کنند با این وجود اگر این سیستم ها قادر به شناسایی نشوند و در آینده سرقت ادبی محرز گردد براساس دستور فوق عمل خواهد شد. همچنین تلاش خواهد شد با بهره‌مندی از نرم‌افزارها برخط دیگر که برخی از آنها در ذیل قید شده است به بررسی مقالات پرداخته شود و در نهایت با ذخیره آنها در آرشیو نشریه مستند سازی لازم اعمال گردد.

تعریف سرقت ادبی

سرقت ادبی (پلاژیاریسم یا Plagiarism) به معنای ثبت ایده و اثر دیگران به عنوان کار خود بدون نام بردن از خالق اصلی؛ مسلما هر مقاله‌ای برای مستند شدن نیاز به استفاده از مقالاتی دارد که در موضوع مورد بحث قبلا تحقیق کرده و به نتایجی دست پیدا کرده‌اند ولی استفاده از نتایج مقالات دیگر می‌بایست در حد معقول و قابل قبولی باشد. سرقت ادبی حتی ممکن است گاهی به صورت تبانی با فرد دیگری اتفاق بیفتد، به این شکل که مقاله با همکاری فردی نگاشته می‌شود که مجاز به شرکت در آن پرژه نبوده است. باید بخشی را به مقاله افزود که در آن هرنوع مشارکت در نگارش مقاله باید به صورت شفاف آورده شود.

سرقت ادبی ممکن است در مورد تمامی منابع و رسانه‌ها اتفاق بیفتد:

 • متن، تصویر، ترانه، مشتقات ریاضی، کدهای کامپیوتری و غیره؛
 • مواردی که از سایت‌ها دانلود و یا از نوشته‌ها و سایر رسانه‌ها استخراج شده‌اند؛
 • موارد چاپ‌شده و نشده که شامل سخنرانی‌ها و سمینارهای دانشجویان، اساتید و محققین

به رسمیت شناختن آثار دیگران توسط ارجاع دادن در پانویس و یا به اشکال دیگر برای ارزیابی نظم در مقالات است خواه این نوشتار آزمون، پایان نامه، مقاله و یا هر نوع اثر دیگری، بنابراین اگر از آثار افراد دیگر در تحقیق استفاده میگردد فارغ از ماهیت آن اثر بیان گردد.مثلا برای استفاده بیان اثر دیگری از گیومه استفاده شود و سپس در پانویس و یا داخل متن منبع آن به صورت استاندارد آورده شود که نشانگر این موضوع است که از کجا آمده است. برای ارجاع دادن به ایده‌ای که پرورش داده شده است، تصویری که از منبعی دیگر استخراج شده، داده‌ای از تحقیق‌های دیگر و یا اطلاعات سایت‌های گوناگون نیز به همین منوال عمل می‌شود.

انواع سرقت ادبی

 • سرقت ادبی بیانی (Paraphrasing plagiarism)
  • سخن دیگری در نوشتار بدون ذکر منبع. این حال، ترجمه کردن به معنای سرقت ادبی است، زمانی که منابع مختلفی را می‌خوانید، نکات کلیدی را بیرون می‌آورید و سپس این نکات را بازنویسی کنید، به طوری که آنها ایده‌های شما بودند. ترجمه از سخن مکتوب یا شفاهی دیگری بدون منبع آن سرقت ادبی است. به طور کلی  بهتر است استفاده از ادیده دیگران با منبع دهی همراه گردد تا شبهه هر گونه سرقت ادبی دور شود.
 • سرقت ادبی موزاییکی (کار سرهم بندی) (Mosaic plagiarism or patchwork plagiarism)
  • این زمانی است که متون مختلف را برای ایجاد یک متن جدید کپی و جایگذاری شود. این شامل تدوین تکه‌های مواد ارایه شده در حالی که ساختار متن اصلی را حفظ می‌کند.
   این نوع سرقت ادبی مستلزم تلاش کمی است. این نوع سرقت به راحتی توسط کارگزاران قابل شناسایی است.
 • سرقت ادبی (کپی و چسباندن) (Verbatim plagiarism or Copy & Paste)
  • هنگام سرقت ادبی متن از یک منبع و ساختن آن در سند، بدون اینکه به درستی به اطلاعات مراجعه شود، سرقت ادبی را انجام شده است. اگر اکثریت ساختار و واژه‌ها یکسان است، پس از آن سرقت ادبی است، حتی اگر کلمات یا کلمات را در اینجا و آنجا پاک کنید یا تغییر دهید. اگر می‌خواهید از کلمات مشابه از یک منبع استفاده کنید، باید منبع اصلی را با قرار دادن متن کپی شده در علامت نقل قول و شامل یک استناد در متن نقل قولی کنید. سرقت ادبی مستقیم توسط Turnitin شناسایی شده است
 • با ذکر نام نادرست(Citing incorrectly or Incorrect citation)
  • اولین گام در اجتناب از سرقت ادبی است که به نقل از منابع شما است. با این حال، استناد کافی نیست؛ شما باید تمام منابع خود را به درستی ذکر کنید. شما می‌توانید هر دو را پارافرز کنید (متن را بازنویسی کنید)، نقل قول یا منبع اصلی را خلاصه کنید.
 • سرقت ادبی جهانی(Global plagiarism)
  • رفع ابهام جهانی به معنای استفاده از کار شخص دیگری است، در حالی که آن را به عنوان خودتان حذف می‌کنید. کلمات شما نیستند و آنجا هستند. پیشگام ساختگی این شامل داشتن یک دوست یا اعضای خانواده، مقاله خود را برای شما یا برای مقاله بخوانید.
 • خود سرقت ادبی(Plagiarizing yourself or self-plagiarism)
  • وقتی که مطلبی که یک بار به چاپ رسیده و یا بخش مهمی از آن، برای بار دوم در سیستم ارزیابی ثبت شود. اگر فردی به کار خود ارجاع دهد، باید به گونه‌ای عمل کند که گویا به کار فرد دیگری ارجاع می‌دهد.
  • سرقت ادبی از خود نیز به معنای ثبت دوباره یک اثر است، بی آنکه به این نکته اشاره شود که آن اثر پیش از این به انتشار رسیده است، حتی این مورد بداخلاقی‌ها و سرقت محسوب می‌شوند.
  • خود سرقت ادبی می‌تواند روی حیله و تزویر باشد و اغلب غیر عمدی است. چند نسخه متفاوت از سرقت ادبی وجود دارد؛ تبدیل شدن جدی تر به مقاله‌ای که قبلا برای یک کلاس به کلاس دیگر ارسال کرده اید. از آنجا که این مقاله را در حال حاضر تبدیل کرده اید، دیگر کار جدید و اصلی نیست. خود سرقت ادبی نیز می‌تواند زمانی رخ دهد که از ایده‌ها یا عبارات از مقالات یا تکالیف قبلی خود استفاده شود. همانند تجسم کردن، استفاده از تکه‌های مقالاتی که قبلا انجام داده اید، سرقت ادبی نیست.
 • استناد به منبع غیرمستقیم یا غیر موجود(Non-existent source or Citing a non-existent source)
  • برخی هنگام نیافتن منبع برای نقل قول در مقاله، یک منبع غیر موجود یا شامل اطلاعات نادرست درباره یک منبع را درج می‌کنند. اینها همچنین یکی از اشکال سرقت ادبی هستند. با انجام این کار، خوانندگان مقاله گمراه شده و در واقع تظاهر می‌شود که یک نظریه یا نقل قول توسط یک منبع پشتیبانی می‌شود.

به دلیل رایگان بودن این ابزارها، کیفیت سطح بالایی ندارد اما برای بررسی وضعیت کلی مقاله مناسب هستند. در تمامی سایت‌ها ارائه شده به قسمت Check for Plagiarism مراجعه کرده تا درصد یکتایی متن انگلیسی یا برخی از زبان‌های دیگر را دریافت نمایید. به اذعان خود این وبگاه‌ها، این ابزارها قوانین مربوط به حفظ حریم خصوصی را رعایت نموده و هیچ فایلی را دیتابیس خود ذخیر نمی‌نماید و تمامی فایل‌ها بعد از گزارش گیری پاک خواهند شد.

از بهترین کارگزان برای شناسایی سرقت ادبی عبارتند از:

 • مشابه یاب مخصوص زبان فارسی
  • همتاجو: سامانه‌ای مبتنی بر وب که با استفاده الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌تواند مشابهت‌های متنی موجود میان اسناد علمی منتشر شده را شناسایی نماید. این سامانه بصورت کاملا هوشمند طراحی شده و توانایی کشف آن دسته از سرقت‌های علمی بازنویسی شده را نیز دارد. در حال حاضر قابلیت سامانه صرفاَ در حوزه منابع فارسی است. بدیهی است در آینده این سامانه منابع انگلیسی را نیز تحت پوشش قرار خواهد داد.
  • سمیم نور: پایگاهی است که با استفاده از فنون مشابهت‌یابی و با بهره‌گیری از اطلاعات متنی موجود در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (اعم از مقاله و کتاب و ...) به بررسی میزان مشابهت مقالۀ ارائه شده با محتوای اطلاعاتی خود می‌پردازد. از این رو، متونی را که مشکوک به انجام انواع سرقت علمی و سوء رفتار پژوهشی هستند، برای قضاوت کاربر بازیابی می‌کند.
 • مشابه یاب مخصوص زبان انگلیسی
  • searchenginereports.net: یکی از ابزارهای بسیار کارآمد برای بررسی سرقت ادبی یا مشابهت می‌باشد و به دلیل سادگی در استفاده و رابط کاربری آسان بسیار محبوب می‌باشد.
  • Plagramme.com: این ابزار نیاز به ثبت نام اولیه داخل سایت دارد و پس از تایید ایمیلی که از طرف سایت ارسال می‌شود می‌توانید به تعداد نامحدود از فایل‌های خود گزارش گیری نمایید نکته دیگر اینکه می‌بایست حتما فایل خود را در پنل کاربری که به شما ارائه می‌دهند آپلود نمایید.
  • essay writing service: این سرویس  تخصصی تر و  خدمات بسیار متنوعی در زمینه مشاوره مقالات، نگارش متن سخنرانی، بررسی مقاله از نظر گرامری، پارافریز و بازنویسی مقاله و خدمات مربوط به بررسی سرقت ادبی ارائه می‌دهد. تا حدود زیادی با ابزارهای دقیقی مانند ithenticate مطابقت داشت.
  • quetext: این ابزار آنلاین محتوای شما را با بیلیون‌ها وبسایت آنلاین، میلیون‌ها کتاب آنلاین و یک میلیون مقاله علمی مقایسه می‌کند و یک گزارش کلی در اختیار قرار می‌دهد. تفاوت قسمت اشتراکی مقاله با قسمت رایگان محدودیت در تعداد کلمات و آپلود فایل می‌باشد در بخش رایگان شما نیازی به عضویت در سایت ندارید ولی محدودیت ۵۰۰ کلمه‌ای برای هر بار بررسی را دارید همچنین قادر به آپلود فایل نخواهید بود که این محدودیت‌ها برای قسمت اشتراکی نخواهد بود.
 • مشابه یاب مخصوص زبان روسی
Types of plagiarism tutor opedia
Types of Plagiarism(all without acknowledging the author):
Presenting other people's work
copy and paste
Paraphrasing
Reasoning Style copying
Copying analogies or metaphors
Copying creative ideas or solutions
Buying papers
1. Secondary Sources
2. Invalid Source
3. Duplication
4. Paraphrasing
5. Repetitive Research
6. Replication
7. Misleading Attribution
8. Unethical Collaboration
9. Verbatim Plagiarism
10. Complete Plagiarism
انواع دزدی ادبی (همه بدون تایید نویسنده):
ارائه کارهای دیگران
کپی و چسباندن
فرار کردن
سبک استدلال کپی کردن
کپی کردن تحلیلی یا استعاره
کپی کردن ایده های خلاقانه یا راه حل ها
خرید مقالات
1. منابع ثانویه
2. منبع نامعتبر
3. تکثیر
4. فراموشی
5. تحقیقات تکراری
6. تکرار
7. علامت گمراه کننده
8. همکاری غیر اخلاقی
9. سرقت ادبی صریح
10. دزدی ادبی کامل